Historisk Rating

Nedan återfinns samtliga ratinglister för Akadeniska Schacksällskapet Umeå genom åren.

Spelare markerade med en asterisk (*) spelade för andra huvudklubbar.
[spoiler title= ”Januari 2018”]

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMN ELORAPID
ELO 1/9*
1FMGöranBroström238323832382
2PeterOlsson217721172117
3CMRickardEngman216322382173
4JuanBarrasa212121212121
5Dr.PatrikStorm200420042004
6MagnusHedkvist199219921992
7Lars-GöranCarlsson196520471967*
8JanBacksten193819031949
9RobertNazaretyan192919291916*
10KentMunyua191418531876
11Dr.MichalPiwowar189319481884
12MaximilianMaier18671867
13MA Ec.IsakErsholt184917891851
14RanelTammela183718370
15Dr.MagnusStenius183118531827
16AlexanderAgrell179417761784
16LennartSandström179417131782
18TobiasBoman178217821782
19A. Prof.GeroldJäger171817961720
20Lars-OlovNorqvist171317131713
21JimmyNorqvist169016681690
22AndersJonsson16501711*
23BehzadKhoshnood164617311646
24RasmusNyman163817501645
25KasperHörnkvist159015421584
26DanÅman152015201520
27BennMalca148514851485
27JulianAlamos Guerra148514851485
AnnaHittenkofer00
ErikNord00
HenrikSundén000
IvanScander00
JonasJonsson000
Dr.LarsFrängsmyr000
LennartSteinvall000
MarcScholz00
MarkusKvist000
MikaelStorm000
NatanaelÖsthagen00
PeterSkoglund000
PeterSvensson000
Tamilarasan
KuppusamyPalaniappan
00
ViktorEriksson000
Uppdaterad:2018-01-02
[/spoiler]
[spoiler title= ”September 2017”]
NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNELORAPID
ELO 1/5*
1FMGöranBroström238223822382
2PeterOlsson21732117
2CMRickardEngman217322382173
4JuanBarrasa212121212121
5Dr.PatrikStorm200420042004
6MagnusHedkvist199219921992
7Lars-GöranCarlsson196720471967*
8JanBacksten194919031958
9RobertNazaretyan191619161916*
10Dr.MichalPiwowar188419451908
11KentMunyua187618531876
12MA Ec.IsakErsholt185117891797
13ViktorAlvarsson185018331850
14Dr.MagnusStenius182718531830
15AlexanderAgrell178417761764
16LennartSandström178217131785
16TobiasBoman178217821782
18A. Prof.GeroldJäger172017961720
19Lars-OlovNorqvist171317131725
20JimmyNorqvist169016681690
21BehzadKhoshnood164617311646
22RasmusNyman164517501651
23KasperHörnkvist158415421613
24DanÅman152015201557
25CameronFetterplace150115011501
26MahmoodFaraz149014901490
27BennMalca148514851485
27JulianAlamos Guerra148514851485
BenjaminFjellström000
Hans-ErikEriksson000
HenrikSundén000
ItayZamir000
JonasJonsson000
Dr.LarsFrängsmyr000
LennartSteinvall000
MarkusKvist000
MikaelStorm000
PeterSkoglund000
PeterSvensson000
RanelTammela00
ViktorEriksson000
Uppdaterad:2017-09-06
[/spoiler]
[spoiler title= ”Maj 2017”]

Ratinglista Maj 2017

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNELORAPIDELO 1/1*
1FMGöranBroström238223822405
2CMRickardEngman217322192169
3JuanBarrasa212121212121
4Dr.PatrikStorm200420042004
5MagnusHedkvist199219921992
6Lars-GöranCarlsson196720281973*
7JanBacksten195819031966
8RobertNazaretyan191619161938*
9Dr.MichalPiwowar190819081875
10KentMunyua187618761921
11ViktorAlvarsson185018331850
12Dr.MagnusStenius183018531848
13MA Ec.IsakErsholt179717391814
14LennartSandström178516681739
15TobiasBoman178217821802
16AlexanderAgrell176417761748
17Lars-OlovNorqvist172517251725
18A. Prof.GeroldJäger172018231720
19JimmyNorqvist169016681690
20RasmusNyman165117851663
21BehzadKhoshnood164617311666
22KasperHörnkvist161315491598
23DanÅman155715570
24CameronFetterplace150115011501
25MahmoodFaraz149014901490
26BennMalca148514851485
26JulianAlamos Guerra148514851485
BenjaminFjellström000
Hans-ErikEriksson000
HenrikSundén000
ItayZamir000
JonasJonsson000
Dr.LarsFrängsmyr000
LennartSteinvall000
MarkusKvist000
MikaelStorm000
PeterSkoglund000
PeterSvensson000
ViktorEriksson000
Uppdaterad:2017-05-02
[/spoiler]
[spoiler title= ”Januari 2017”]

Ratinglista Januari 2017

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNELOELO 1/9LASK 1/5*
1FMGöranBroström240524052300
2CMRickardEngman216921622250
3JuanBarrasa212121212121
4PatrikStorm200420041987
5MagnusHedkvist199219921940
6Lars-GöranCarlsson197319831895*
7JanBacksten196618951598
8RobertNazaretyan193819311954*
9KentMunyua192119131779
10Dr.MichalPiwowar187518531824
11ViktorAlvarsson185018501758
12Dr.MagnusStenius184818471736
13MA Ec.IsakErsholt181418041696
14TobiasBoman180218121567
15LennartSandström173917251675
16Lars-OlovNorqvist172501454
17A. Prof.GeroldJäger172017261559
18JimmyNorqvist169016901570
19BehzadKhoshnood166616661590
20RasmusNyman166316461511
21KasperHörnkvist159815981532
22CameronFetterplace150101343
23MahmoodFaraz149014901499
24BennMalca148514851340
24JulianAlamos Guerra148515111229
BenjaminFjellström001410
DanÅman001300
Hans-ErikEriksson001721
HenrikSundén001500
ItayZamir001267
JonasJonsson001489
Dr.LarsFrängsmyr001655
LennartSteinvall001717
MarkusKvist001412
MikaelStorm001916
PeterSkoglund001801
PeterSvensson001716
ViktorEriksson001465
[/spoiler]
[spoiler title= ”September 2016”]

Ratinglista September 2016

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNELO ELO 1/8LASK 1/5*
1Prof.GöranBroström240524052300
2CMRickardEngman216221522250
3JuanBarrasa212121212121
4PatrikStorm200401987
5MagnusHedkvist199219921940
6Lars-GöranCarlsson198319831895*
7KentMunyua191319131779
8JanBacksten189518991598
9Dr.MichalPiwowar185318831824
10ViktorAlvarsson185018501758
11Dr.MagnusStenius184718471736
12TobiasBoman181218121567
13MA Ec.IsakErsholt180417981696
14A. Prof.GeroldJäger172617261559
15LennartSandström172517251675
16JimmyNorqvist169016901570
17BehzadKhoshnood166616601590
18RasmusNyman164616421511
19KasperHörnkvist159815981532
20JulianAlamos Guerra151115111229
21MahmoodFaraz149014901499
22BennMalca148501340
BenjaminFjellström001410
CameronFetterplace001343
Hans-ErikEriksson001721
HenrikSundén001500
ItayZamir001267
JonasJonsson001489
Dr.LarsFrängsmyr001655
Lars-OlovNorqvist001454
LennartSteinvall001717
MarkusKvist001412
MikaelStorm001916
PeterSkoglund001801
PeterSvensson001716
ViktorEriksson001465
[/spoiler]
[spoiler title= ”Maj 2016”]

Ratinglista Maj 2016

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/5 
1Prof.GöranBroström2300+22405
2CMRickardEngman2250+62185
3JuanBarrasa2121+42121
4PatrikStorm19870
5MagnusHedkvist19401992
6MikaelStorm1916
7Lars-GöranCarlsson18951984*
8Dr.MichalPiwowar1824+211885
9PeterSkoglund1801
10KentMunyua1779+71913
11ViktorAlvarsson1758+81850
12Dr.MagnusStenius1736-91832
13Hans-ErikEriksson1721
14LennartSteinvall17170
15PeterSvensson17160
16MA Ec.IsakErsholt1696-811805
17LennartSandström1675-251615
18Dr.LarsFrängsmyr16550
19JanBacksten15980
20BehzadKhoshnood1590-111680
21JimmyNorqvist1570+291682
22TobiasBoman1567+551812
23A. Prof.GeroldJäger1559-91741
24KasperHörnkvist1532+621598
25RasmusNyman1511+91694
26HenrikSundén1500
27MahmoodFaraz14991490
28JonasJonsson1489-10
29ViktorEriksson14650
30Lars-OlovNorqvist1454-560
31MarkusKvist14120
32BenjaminFjellström1410
33CameronFetterplace1343-50
34BennMalca1340-130
35ItayZamir1267
36JulianAlamos Guerra1229+210
[/spoiler]
[spoiler title=”Januari 2016″]

Ratinglista Januari 2016

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/1 
1Prof.GöranBroström2298-32407
2CMRickardEngman2244-72175
3JuanBarrasa21172117
4HelgeMagnussen20872054*
5MartinKrejci2032-782055
6MikkoAlho20001939
7PatrikStorm1987+280
8MagnusHedkvist1940-31992
9MikaelStorm1916
10Lars-GöranCarlsson1895-541984*
11Dr.MichalPiwowar1803+641851
12PeterSkoglund1801
13MA Ec.IsakErsholt1777+1161823
14KentMunyua1772-21918
15ViktorAlvarsson1750+431869
16Dr.MagnusStenius1745-31822
17LennartSteinvall17170
18PeterSvensson1716+100
19LennartSandström1700+171638
20RickardHolmström16721751
21Dr.LarsFrängsmyr16550
22BehzadKhoshnood1601-471670
23BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
24A. Prof.GeroldJäger1568-111754
25JimmyNorqvist1541+271678
26TobiasBoman1512NY
27Lars-OlovNorqvist1510+850
28RasmusNyman1502-411751
29Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
30MahmoodFaraz1499-191490
31JonasJonsson1490-70
32FrankNorqvist1485
33KasperHörnkvist1470+201559
34ViktorEriksson14650
35AlexisAhmada1447-3
36MarkusKvist14120
37BenjaminFjellström1410
38ErikHannerz13670
39BennMalca1353+3
40CameronFetterplace1348NY
41NadiaFares1271
42ItayZamir1267NY
43JulianAlamos Guerra1208+16
[/spoiler]
[spoiler title=”September 2015″]

Ratinglista September 2015

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/9 
1IMEmilHermansson24822438*
2Prof.GöranBroström23012410
3CMRickardEngman2251+42189
4JuanBarrasa2117NY2117
5MartinKrejci2110NY2070
6HelgeMagnussen20872054*
7MikkoAlho2000NY1940
8PatrikStorm1959
9Lars-GöranCarlsson19492055*
10MagnusHedkvist1943+31978
11MikaelStorm1916
12PeterSkoglund1801NY
13KentMunyua1774+141904
14Dr.MagnusStenius1748-201815
15Dr.MichalPiwowar1739+891826
16LennartSteinvall1717
17ViktorAlvarsson1707+301841
18LennartSandström1683-151638
19RickardHolmström16721751
20MA Ec.IsakErsholt1661-91705
21Dr.LarsFrängsmyr1655
22BehzadKhoshnood1648-671703
23BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
24A. Prof.GeroldJäger15791781
25RasmusNyman1543+121814
26MahmoodFaraz1518+181506
27JimmyNorqvist1514+761634
28DavidSanjenir1500
28Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
30JonasJonsson1497
31FrankNorqvist1485
32ViktorEriksson1465
33AlexisAhmada1450
33KasperHörnkvist1450+81579
35Lars-OlovNorqvist1425+3
36MarkusKvist1412+22
37ErikHannerz1367
38BennMalca1350
39GustavMolander1281
40NadiaFares1271-29
41MarcelinoViejo1254
42JulianAlamos Guerra1192-8
[/spoiler]
[spoiler title=”Maj 2015″]

Ratinglista Maj 2015

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/6 
1IMEmilHermansson2482-132438*
2Prof.GöranBroström23012410
3CMRickardEngman22472176
4HelgeMagnussen2087+62054*
5PatrikStorm1959NY
6Lars-GöranCarlsson1949-192055*
7MagnusHedkvist1940+01978
8MikaelStorm1916NY
9MartinHurban19121930
10BastianPerner19091931
11PhD CMagnusStenius17681823
12KentMunyua1760-81904
13LennartSteinvall1717
14BehzadKhoshnood1715-351717
15LennartSandström1698-41638
16ViktorAlvarsson1677+301816
17RickardHolmström1672-141693
18MA Ec.IsakErsholt1670+191713
19Dr.LarsFrängsmyr1655+5
20MichalPiwowar1650NY
21BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
22A. Prof.GeroldJäger1579+341795
23RasmusNyman1538+251835
24DavidSanjenir1500
24Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
24MahmoodFares1500NY
27JonasJonsson1497+6
28FrankNorqvist1485
29ViktorEriksson1465-11
30AlexisAhmada1450NY
31KasperHörnkvist1442-321551
32JimmyNorqvist1438-1071649
33Lars-OlovNorqvist1422-23
34MarkusKvist1390
35ErikHannerz1367+12
36BennMalka1350NY
37NadiaFares1300NY
38GustavMolander1281
39MarcelinoViejo1254
[/spoiler]
[spoiler title=”Januari 2015″]

Ratinglista Januari 2015

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/1 
1IMEmilHermansson2495-102446*
2Prof.GöranBroström2301+12410
3CMRickardEngman2247+72176
4HelgeMagnussen2081-332110*
5Lars-GöranCarlsson1968-602055*
6MagnusHedkvist1940+561951*
7MartinHurban1912-381930
8BastianPerner1909-11931
9KentMunyua1768+361938
9PhD CMagnusStenius1768-141823
11BehzadKhoshnood1750
12LennartSteinvall1717-57
13LennartSandström1702-471653
14PhD CEsaK Martila1694
15RickardHolmström1686-141720
16MA Ec.IsakErsholt1651+781693
17Dr.LarsFrängsmyr1650
18ViktorAlvarsson1647-3
19BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
20A. Prof.GeroldJäger15451795
20JimmyNorqvist1545+110
22JoarMelefors1526
23RasmusNyman1513+631848
24HenkJan Bragt1512
25DavidSanjenir1500
25Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
27JonasJonsson1491+70
28FrankNorqvist1485
29ViktorEriksson1476-22
30KasperHörnkvist1474
31Lars-OlovNorqvist1445-62
32MarkusKvist1390
33ErikHannerz1355-8
34TristanGirdwood1283
35GustavMolander1281-19
36MarcelinoViejo1254
[/spoiler]
[spoiler title= ”September 2014”]

Ratinglista September 2014

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/9 
1IMEmilHermansson2505+242455*
2Prof.GöranBroström23002410
3CMRickardEngman2240-132176
4HelgeMagnussen2114+292112*
5Lars-GöranCarlsson2028+32096*
6MartinHurban1950NY1930
7BastianPerner1910NY
8PhD CMagnusStenius1782+481832
9LennartSteinvall1774
10BehzadKhoshnood1750NY
11LennartSandström1749-36
12KentMunyua1732+52
13RickardHolmström1700NY1735
14PhD CEsaK Martila1694
15Dr.LarsFrängsmyr1650
15ViktorAlvarsson1650
17BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
18MA Ec.IsakErsholt1573+22
19A. Prof.GeroldJäger1545-511795
20JoarMelefors1526
21HenkJan Bragt1512+40
22Lars-OlovNorqvist1507+33
23Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
23DavidSanjenir1500NY
25ViktorEriksson1498NY
26FrankNorqvist1485
27KasperHörnkvist1474+10
28RasmusNyman1450-44
29JimmyNorqvist1435-12
30JonasJonsson1421+8
31MarkusKvist1390
32ErikHannerz1360+3
33GustavMolanderNYNY
34TristanGirdwood1319-36
35MarcelinoViejo1250+4
[/spoiler]
[spoiler title= ”Maj 2014”]

Ratinglista Maj 2014

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASK+/-ELO 1/5 
1IMEmilHermansson24812472*
2FMBrianDew2352-32226
3Prof.GöranBroström23002410
4CMRickardEngman2253+32187
5Dr.BjörnBergström2215+13
6NMTobyReid2195
7HelgeMagnussen2085-282098*
8Lars-GöranCarlsson20252096*
9Fil. Lic.BjörhHelander1964+14
10Prof.BillyEhn1925
11MagnusSundström1801
11FredrikSöderberg1801*
13LennartSandström1785NY
14LennartSteinvall1774
15PhD CMagnusStenius1734-311816
16PhD CEsaK Martila1694
17KentMunyua1680-12
18Dr.LarsFrängsmyr1650
19TomasAndersson1600
19MartinLundqvist1600
19BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
22A. Prof.GeroldJäger1596-271822
23MA Ec.IsakErsholt1551+29
24JoarMelefors1526+9
25Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
26RasmusNyman1494+52
27FrankNorqvist1485
28Lars-OlovNorqvist1474-41
29HenkJan Bragt1472-5
30KasperHörnkvist1464-37
31JimmyNorqvist1447+14
32JonasJonsson1413+13
33AthirAziz1400
34MarkusKvist1390
35ErikHannerz1360-40
36TristanGirdwood1319-31
37ArneHortell1300
38MarcelinoViejo1250NY
[/spoiler]
[spoiler title= ”Januari 2014”]

Ratinglista januari 2014

NRTITELFÖRNAMNEFTERNAMNLASKELO 1/1 
1IMEmilHermansson24812453*
2FMBrianDew23552229
3Prof.GöranBroström23002410
4CMRickardEngman22502187
5Dr.BjörnBergström2202
6NMTobyReid2195
7HelgeMagnussen21132110*
8Lars-GöranCarlsson20252096*
9Fil. Lic.BjörhHelander1950
10Prof.BillyEhn1925
11MagnusSundström1801
11FredrikSöderberg1801*
13LennartSteinvall1774
14PhD CMagnusStenius17651816
15PhD CEsaK Martila1694
16KentMunyua1692
17Dr.LarsFrängsmyr1650
18A. Prof.GeroldJäger16231822
19TomasAndersson1600
19MartinLundqvist1600
19BA Bio.MedGeorgeSamrani1600
22MA Ec.IsakErsholt1522
23JoarMelefors1517
24Lars-OlovNorqvist1515
25KasperHörnkvist1501
26Civ Eng. PhyHenrikSundén1500
27FrankNorqvist1485
28HenkJan Bragt1477
29RasmusNyman1442
30JimmyNorqvist1433
31AttirAziz1400
31ErikHannerz1400
31JonasJonsson1400
34MarkusKvist1390
35TristanGirdwood1350
36ArneHortell1300
[/spoiler]