FIDE CM Rickard Engman DGT Chess board föreläsning i afton samt match online mot ASSUS: GM

Ikväll har vi föreläsning med CM Rickard Engman som kommer att förevisa ett parti, därefter kommer vi genom vår powerpoint på stor bildduk spela ett live-parti mot vår egen GM. Vi flyttar alltså pjäserna på DGT-brädet så att alla kan samsas och se brädet framför oss i realtid. Dragen skickas över internet direkt till klubbens egen GM som i sin tur skickar sitt drag. Välkommen till en spännande match direkt över internet med DGT sensor bräde i afton! Hjärtligt välkomna önskar vi alla våra medlemmar och stödmedlemmar. Alla får vara med och rösta fram svarsdrag. Hoppas vi är många som kan komma och spela och ta chansen att utmana en GM.

!

 

bild som visar GM Kramnik i full aktion med dgt och powerpointvisning. 
Partiet börjar ca 19.30 och går att se på livesidan.
Publicerad i Nyheter