Den positiva trenden fortsätter uppåt

Ännu en lyckad och trevlig kväll sammanfattar gårdagens nybörjarträning. Hela 16 personer på plats och två till nya personer som kom för att lära sig att spela schack från grunderna. Det var fullt upp hela aftonen och vår FIDE CM schackpedagog Rickard Engman hade minst sagt fullt upp med att förevisa och träna samtliga närvarande. Vi är glada att vi bibehåller vår positiva trend och att fler och fler på campus visar så stort intresse av att medverka i schackklubben. Vi hoppas att vi under våren någon gång kommer att kunna erbjuda en middagskväll på campus för våra medlemmar, med både pubkväll och blixtspel! Mer information kommer att dyka upp efter årsmötet och när vi satt hela vårens spelschema. Vi har redan fått flera olika förslag på olika sorters spelformer från våra medlemmar. Både blixtspel, parschack, standardpartier och mycket annat kommer att dyka upp. Till dess, välkomna på torsdagens mer avancerade träning, vi ses ovanför UB på campus kl 18.00 som vanligt!

MVH

ASSU

Akademiska Schacksällskapet Umeå vid Umeå Universitet.

 

 

Publicerad i Nyheter